СУЧАСНЕ МАТЕРІАЛОЗНАВСТВО ТА ТОВАРОЗНАВСТВО: ТЕОРІЯ, ПРАКТИКА, ОСВІТА
Ви бажаєте відреагувати на цей пост? Створіть акаунт всього за кілька кліків або увійдіть на форум.

ЗАСТОСУВАННЯ НОВІТНІХ СПОСОБІВ ПОПЕРЕДНЬОЇ ОБРОБКИ НЕТРАДИЦІЙНОЇ СИРОВИНИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ФУНКЦІОНАЛЬНИХ НАПОЇВ

Перейти донизу

ЗАСТОСУВАННЯ НОВІТНІХ СПОСОБІВ ПОПЕРЕДНЬОЇ ОБРОБКИ НЕТРАДИЦІЙНОЇ СИРОВИНИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ФУНКЦІОНАЛЬНИХ НАПОЇВ Empty ЗАСТОСУВАННЯ НОВІТНІХ СПОСОБІВ ПОПЕРЕДНЬОЇ ОБРОБКИ НЕТРАДИЦІЙНОЇ СИРОВИНИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ФУНКЦІОНАЛЬНИХ НАПОЇВ

Повідомлення автор Admin Пн Бер 23, 2015 2:01 pm

Бородай А.Б., к.в.н, доц.; Суткович Т.Ю., к.т.н., доц.
ПУЕТ, м. Полтава

ЗАСТОСУВАННЯ НОВІТНІХ СПОСОБІВ ПОПЕРЕДНЬОЇ ОБРОБКИ НЕТРАДИЦІЙНОЇ СИРОВИНИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ФУНКЦІОНАЛЬНИХ НАПОЇВ

При традиційному харчуванні сучасна людина, яка працює в умовах надмірних фізичних, моральних та психологічних наванта-жень, погіршення екологічної ситуації та створення харчових про-дуктів, що містять все менше природних інгредієнтів, приречена на ті або інші види харчової недостатності, які позначаються на її здо-ров’ї. Ця ситуація вимагає особливої уваги – розробки харчових продуктів з високим вмістом біологічно активних речовин (БАР) [1].
Нове покоління харчових продуктів, що називають функціональ-ними, покликане забезпечити відповідність хімічного складу харчо-вих раціонів фізіологічним потребам організму, а також підтримувати і регулювати конкретні фізіологічні функції, зберігати і покращувати здоров'я, знижувати ризик розвитку захворювань, підвищувати її адаптивний статус до навколишнього середовища, а, отже, позитивно впливати на працездатність. Вони не є ліками і не можуть виліковувати, але допомагають попередити хвороби і старіння організму у несприятливій екологічній обстановці, що склалася.
Джерелом БАР у харчуванні є продукти тваринного і рослинного походження, кількість яких обмежена. Одержання таких речовин складними і дорогими хімічними шляхами, значно позначається на ціні готової продукції. Тому пошук альтернативних джерел БАР є актуальним. Перспективним у цьому напрямку є використання ди-корослої сировини, що має високу врожайність і не використову-ється належним чином [2].
Виходячи з вищесказаного можна стверджувати, що одним із перспективних напрямків створення продуктів функціонального призначення, є використання нетрадиційної сировини. Нами були досліджені такі представники цієї групи як калина, червоноплідна  горобина та шипшина. Плоди цих рослин несуть у собі весь спектр необхідних для організму речовин, виявляють детоксикаційні влас-тивості до токсичних речовин, важких металів, мають антиоксида-нтні властивості.
Поряд з високою біологічною цінністю, яка зумовлена наявністю органічних кислот, мінеральних речовин, вітамінів, каротиноїдів, флавоноїдів, антоціанів та інших речовин, хімічних склад пе-рерахованих вище ягід відрізняється досить високим вмістом пек-тинових речовин. Їхня роль неоціненна для здоров’я організму, оскільки вони зв’язують і виводять з організму холестерин, жовчні кислоти, надлишкові кількості натрію, мають антиканцерогенні властивості – зв’язують і видаляють з організму нітрозоаміни та інші канцерогенні й отруйні речовини.
Пектинові речовини дикорослих ягід, будучи міцелоутворюю-чими поверхнево-активними речовинами, можуть використовува-тися як замінники традиційних структуроутворювачів, що можна застосувати при розробці популярних у населення солодких страв і виробів із желейною структурою [3].
Для кращого вилучення БАР в сучасних технологіях використо-вують різні методи попередньої обробки сировини. До них відно-сять термічну обробку мезги, ферментацію пектолітичними ферме-нтами, обробку ІЧ-променями, електромагнітним полем, витримку в гіпобаричних умовах, застосування ультразвукової обробки та ін.
Метою наших досліджень було застосування ультразвукових коливань при попередній обробці цілих ягід для більш повної екст-ракції всіх поживних та біологічно активних речовин. Оброблені ягоди подрібнювали, отриману мезгу розбавляли водою у співвід-ношенні 1:10, настоювали протягом однієї години, проціджували і потім концентрували. Для максимального збереження лабільних сполук, а саме, L-аскорбінової кислоти, концентрування проводили у вакуум-роторному випарювачі. Концентрат використовували у відповідних кількостях (за розробленою рецептурою) для отримання фізів та морсів.
Першим етапом досліджень було визначення оптимальної три-валості обробки цілих ягід. Для цього цілі ягоди поміщали в камеру устаткування, яка забезпечувала ультразвукові коливання частотою 35 кГц. Досліджувані ягоди (калини, шипшини та червоноплідної горобини) обробляли протягом 3, 6, 9 та 12 хв.
Експериментальним шляхом встановлено, що оптимальна три-валість обробки ягід ультразвуком становить 9 хв. При цьому в за-лежності від виду сировини збільшується перехід в екстракт сухих речовин на 8…10 %, L-аскорбінової кислоти – на 9…12 %, пекти-нових речовин – на 1,5..2 %, поліфенольних речовин – на 10…14 %.
Такий позитивний вплив на збільшення вмісту БАР в екстракті можна пояснити тим, що під дією ультразвукових коливань відбу-вається більш швидке і активне руйнування внутрішньоклітинних тканин рослинної сировини, що призводить до інтенсифікації про-цесу екстракції. Вирішальним фактором прискорення процесів, що протікають в ультразвуковому полі, є кавітація. При дії акустичних хвиль відбувається утворення і зростання парогазових бульбашок в рідині, які коливаються, пульсують і вибухають [4].
У ході роботи відмічено також специфічний вплив ультразвуку на мікроорганізми – відбувається зниження кількості плісеневих грибів, дріжджів і мезофільних аеробних та факультативно-анаеробних мікроорганізмів. Кількість збудників псування та бактерій у досліджуваних зразках порівняно з контролем зменши-лась у 1,5 - 2,1 та 3,8 - 4,6 рази відповідно.
Результати оцінки показників якості та безпеки контрольних і дослідних зразків екстрактів, отриманих із застосуванням новітніх процесів попереднього обробляння рослинної сировини, дозволя-ють зробити висновок, що запропоновані функціональні напої від-повідають усім вимогам, що висуваються до даного виду продукції та мають підвищену харчову цінність.
Таким чином, інтенсифікація екстрагування сировини за допо-могою ультразвукових коливань із науково обґрунтованими режи-мами обробляння, рекомендована для удосконалення технології безалкогольних напоїв із підвищеним вмістом біологічно активних речовин.

Список використаних джерел: 1. Карпенко П.О. Проблемы питания и здоровья. В кн. Биологически активные добавки и биопродукты. – К.: Нора-принт, 2000. – С. 3 - 8. 2. Коршунова Г.Ф. Використання дикорослої сировини Донбасу в якості біологічно активних добавок. // Харчові добавки. Харчування здорової та хворої людини. – 2005 - № 3 – С. 181 - 183. 3. Шубін О.О. «Перспективи використання горобини червоноплідної в харчуванні» // Обладнання та технології харчових виробництв. – Вип. 9. – 2003 – С. 203 - 208. 4. Лисянський В. М., Гребенюк С. М. Екстрагування в харчовій промисловості. - М.: Агропромиздат, 1987. - 188 с.

Admin
Admin

Кількість повідомлень : 106
Дата реєстрації : 16.03.2015

https://tntforum.ukraine7.com

Повернутися до початку Перейти донизу

Повернутися до початку

- Схожі теми

 
Права доступу до цього форуму
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі