СУЧАСНЕ МАТЕРІАЛОЗНАВСТВО ТА ТОВАРОЗНАВСТВО: ТЕОРІЯ, ПРАКТИКА, ОСВІТА
Ви бажаєте відреагувати на цей пост? Створіть акаунт всього за кілька кліків або увійдіть на форум.

ФОРМУВАННЯ КОЛЬОРУ ЮВЕЛІРНИХ СПЛАВІВ НА ОСНОВІ ЗОЛОТА

Перейти донизу

ФОРМУВАННЯ КОЛЬОРУ ЮВЕЛІРНИХ СПЛАВІВ НА ОСНОВІ ЗОЛОТА  Empty ФОРМУВАННЯ КОЛЬОРУ ЮВЕЛІРНИХ СПЛАВІВ НА ОСНОВІ ЗОЛОТА

Повідомлення автор Admin Пн Бер 23, 2015 1:58 pm

Чернишова А. С.
Донецький національний університет економіки і торгівлі
імені Михайла Туган-Барановського, м. Донецьк


ФОРМУВАННЯ КОЛЬОРУ ЮВЕЛІРНИХ СПЛАВІВ НА ОСНОВІ ЗОЛОТА

Вимоги споживачів до ювелірних виробів щорічно зростають. Так ювелірні вироби повинні відповідати не лише сучасній моді, а мати цілісну композицію, яка досконало підібрана як за кольоровою гамою ювелірного сплаву й дорогоцінного каміння, так і структурою поверхні, при цьому бути нешкідливими та зручними у використанні. Колір та відтінок поверхні ювелірного сплаву є важливими складовими, що формують естетичні властивості ювелірного виробу, цілісність його композиції.
Певні напрацювання щодо формування та оцінки кольору ювелірного сплаву на міжнародному рівні вже зроблено, цими питаннями займаються науковці Американського товариства з випробування матеріалів (ASTM), Американська асоціація виробників та постачальників ювелірних виробів (MJSA) та Всесвітня Золота Рада. Проте склад ювелірних сплавів на основі білого золота, що пропонується міжнародною спільнотою, в силу загального характеру публікацій, неузгодженості з нашими нормативно-правовими актами, як видається, не може повною мірою забезпечити втілення їх у виробничі процеси вітчизняних ювелірних підприємств, потребуючи відпрацювання технології їх виробництва та оптимізації властивостей.
Здебільшого потреби у ювелірних сплавах різноманітного кольору в Україні вирішуються за рахунок імпорту лігатур, які не завжди є доброякісними та безпечними, а також прив’язані до певної технології та обладнання. Слід зазначити, що проблемам розширення кольорової палітри дорогоцінних сплавів на основі золота та її оцінки в Україні взагалі не приділяли значної уваги. Не розрізняються за міжнародною характеристикою (позначенням) кольору і марки ювелірних сплавів, наведені у нормативній та технічній документації України.  
Все це ускладнює як інтеграцію українських виробників ювелірних виробів на міжнародний ринок, так і імпорт якісних лігатур певного кольору, зменшуючи їх конкурентоспроможність.
За результатами попередніх досліджень встановлено, що колір сплавів на основі золота залежить від їх компонентного складу [1, 2]. Різні відтінки білого кольору золотого сплаву отримують шляхом додавання до складу певної кількості срібла, цинку, паладію, нікелю, кобальту, галію та інших елементів [3]. Зважаючи на запровадження європейської Нікелевої Директиви [4] у більшості країн світу застосування нікелю у сплаві є контрольованим показником, який визначається ступенем його вилуговування під час експлуатації. Отже, сучасні дослідження, які спрямовані на формування та оцінку ювелірних сплавів білого кольору без нікелю є найбільш актуальними. Крім того, добавки по-різному впливають на якість сплавів золота, зокрема велика кількість цинку спричиняє тьмяніння сплаву, кремній призводить до крихкості, створення «апельсинової корки», зменшення блиску.
Нами було досліджено 7 марок ювелірних сплавів на основі білого золота за ТУ, в яких основним компонентом є нікель (Ni), в концентраціях від 6,5 до 12,5 % в сполученні з цинком (Zn) від 4,5 до 9,5 %, а також з паладієм (Pd) від 9,5 до 16,0 % у сполученні зі сріблом (Ag) від 25,0 до 29,2 % [5]. А також 5 марок сплавів за ДСТУ ГОСТ: з нікелем (Ni) (7,7 – 13,0 %) та цинком Zn (2,2 –      4,4 %), паладієм Pd (9,5 – 10,5 %) та сріблом Ag (27,5 – 29,2 %) [6]. Для порівняння було досліджено 5 композицій сплавів провідних європейських виробників ProGold та LEGOR. Колір цих сплавів в нормативній та технічній документації України визначено як «білий», проте виходячи з компонентного складу та зовнішнього вигляду він має різні відтінки, крім того вміст нікелю Ni робить їх небезпечними.
За таких умовах, було поставлено завдання: розробити сплави білого золота, що за своїми кольоровими характеристиками відповідали найвищому класу білизни і були безпечними. Як вибілюючі добавки для отримання білого кольору ювелірних сплавів на основі золота з заданими властивостями в системі золото-срібло-мідь обрано марганець (Mn), хром (Cr), олово (Sn), кобальт (Co), кремній (Si), бор (B). Вибір легуючих компонентів та добавок проводили за допомогою теорії сплавів та їх впливу на трикомпонентні системи «золото-срібло-мідь», а також з урахуванням їх безпечності для організму людини, технологічності виготовлення лігатур та подальшої термічної обробки сплавів.
Було досліджено 58 композицій сплавів на основі золота. Однак, найбільш оптимальними обрано сплави, що містять від 4 до 9 % цинку, від 3 до 7 % марганцю та до 2,5 % за загальною масою у сплаві хрому, олова, кобальту, кремнію та бору (Таблиця 1). Зразки сплавів отримано за стандартною технологією ювелірного виробництва за витоплюваними моделями.
Таблиця 1 – Хімічний склад досліджуваних зразків сплавів на основі золота


Встановлено, що досліджувані ювелірні сплави на основі золота мають білий колір без явно помітних теплих відтінків та можуть бути запропоновані для виробництва ювелірних виробів методом лиття за витоплюваними моделями.

Список використаних джерел: 1. Бреполь Э. Теория и практика ювелирного дела / Бреполь Э. [Перевод с немецкого В.П.Кузнецова]. –Л.: Машиностпроение, 1982. – 383 с. – (4-е изд., Стереотип). 2. Беленький А., Фомин Г. Новые сплавы золота и серебра в отечественной ювелирной промышленности. Аналитический обзор / Беленький А., Фомин Г. //  Вісник ювеліра України. -  2008. - № 1. – С. 20-25. 3. S. Henderson, D.Manchanda White Gold Alloys: Colour Measurement and Grading // Gold Bulletin. – 2005. – 38(2). – P. 55-67. 4. Директива ради від 27 липня 1976 р. Про зближення законів, регламентів та адміністративних положень держав-членів, що стосуються обмежень на збут та використання певних небезпечних речовин та препаратів (76/769/EEC) [Електронний ресурс] : (687 кб). – European Commission, 2014. 5. ТУ У 27.4-00201514-010-2005 Сплави на основі дорогоцінних металів ювелірні. Технічні умови. 6. Сплавы на основе благородных металлов ювелирные. Марки: ГОСТ 30649-99.  [Чинний від 2000-07-01]. – К.: Госстандарт Украины, 2002. – 10 с. – (Міждержавний стандарт)

Admin
Admin

Кількість повідомлень : 106
Дата реєстрації : 16.03.2015

https://tntforum.ukraine7.com

Повернутися до початку Перейти донизу

Повернутися до початку

- Схожі теми

 
Права доступу до цього форуму
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі