СУЧАСНЕ МАТЕРІАЛОЗНАВСТВО ТА ТОВАРОЗНАВСТВО: ТЕОРІЯ, ПРАКТИКА, ОСВІТА
Ви бажаєте відреагувати на цей пост? Створіть акаунт всього за кілька кліків або увійдіть на форум.

ОСОБЛИВОСТІ ВСТАНОВЛЕННЯ ВИМОГ ДО ХАРАКТЕРИСТИК СВД СВІТИЛЬНИКІВ

Перейти донизу

ОСОБЛИВОСТІ ВСТАНОВЛЕННЯ ВИМОГ ДО ХАРАКТЕРИСТИК СВД СВІТИЛЬНИКІВ Empty ОСОБЛИВОСТІ ВСТАНОВЛЕННЯ ВИМОГ ДО ХАРАКТЕРИСТИК СВД СВІТИЛЬНИКІВ

Повідомлення автор Admin Пт Бер 20, 2015 2:17 pm

Кожушко Г. М., д.т.н., проф.; Дугніст Л. В.
ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі», м. Полтава


ОСОБЛИВОСТІ ВСТАНОВЛЕННЯ ВИМОГ ДО ХАРАКТЕРИСТИК СВД СВІТИЛЬНИКІВ

Застосування світловипромінювальних діодів (СВД) для освітлення суттєво змінило підходи щодо встановлення вимог до характеристик світильників з цими джерелами світла в порівнянні з вимогами до світильників з лампами розжарювання (ЛР) та розрядними лампами (РЛ). Це викликано відмінністю конструкцій СВД від традиційних джерел світла та їх ресурсними, світлотехнічними, колірними та іншими характеристиками. Метою даної роботи є аналіз особливих вимог до характеристик світильників із СВД джерелами світла та методів оцінки їх відповідності згідно з міжнародними стандартами Міжнародної електротехнічної комісії (МЕК), рекомендаціями Міжнародної комісії з освітлення (МКО) та стандартами провідних країн-виробників світлодіодної продукції.
Світлодіодні світильники згідно з [1] поділено на такі класи:
 Клас А – світильники з використанням модулів СВД для яких встановлена відповідність вимогам [2].
 Клас В – світильники з використанням модулів для яких потрібно встановлювати відповідність вимогам [2].
 Клас С – світильники, в яких використовують світлодіодні лампи. На ці світильники встановлено вимоги в [3].
Для світильників в яких використовують світлодіодні лампи принципо нових вимог у порівнянні зі світильниками для інших джерел світла (ЛР, РЛ), немає. Стосовно світильників зі світлодіодними джерелами світла, які поєднані зі світильниками (нерозбірними конструкціями), крім традиційних вимог додатково встановлюють вимоги, які зазвичай властиві для ламп – світлова віддача, колірні характеристики, стабільність світлового потоку та колірних характеристик у процесі строку служби.
Параметри, які нормують для світлодіодних світильників з поєднаними СВД-джерелами світла і які потрібно оцінювати шляхом вимірювань та випробувань [1]: потужність, світловий потік, розподіл сили світла та максимальна сила світла, кут розходження пучка, світловіддача, початкові координати колірності та координати колірності після 6000 год., початкова корельована колірна температура, початковий індекс кольоропередання та індекс кольоропередання після 6000 год., код збереження світлового потоку, параметри надійності (вимоги до циклічних температурних випробувань, режимів вмикання – вимикання джерела живлення та форсованого функціювання), значення температури модуля tа.
Так як строк служби світлодіодних світильників з приєднаними СВД модулями є тривалим, то оцінювати цей параметр традиційним методом, наприклад, як час функціювання до відказу 50 % світильників, не доцільно. У міжнародних стандартах МЕК запропоновано оцінювати строк служби таких світильників за величиною збереженого (залишкового) світлового потоку за певний час функціювання. Строк служби СВД світильників – це час протягом якого рівень світлового потоку залишається більшим ніж заявлений виробником. Якщо в світильниках застосовані СВД модулі відповідність параметрів яких не підтверджені вимогам [2], то тривалість випробування становить 25 % номінального строку служби (за максимального значення часу випробування 6000 год). Для світильників із СВД модулями світлові параметри і параметри надійності яких підтверджені результатами тривалішого випробування проводять протягом проміжку часу, що становить 10 % номінального строку служби (за максимального значення цього проміжку 2000 год). Для підтвердження відповідності строку служби результати вимірювання збережених світлових потоків  після 6000 год. потрібно екстраполювати до заявленого значення строку служби.
Випробування на надійність передбачають: циклічні температурні випробування, випробування на вмикання/вимикання та форсоване функціювання. Циклічні випробування проводять в камері, в якій температура змінюється від мінус 10 °С до 50 °С зі швидкістю 1 °С за 1 хв. протягом чотиригодинного періоду. Випробування тривають 250 таких циклів (1000 год.). Світильники (модулі СВД) вмикаються та вимикаються кожні 17 хв.
Випробування на вмикання/вимикання проводять таку кількість разів, що дорівнює половині задекларованого номінального строку служби (в годинах). Світильники (модулі СВД) почергово вмикаються та вимикаються на 30 с.
Форсовані випробування проводять за номінальної напруги при температурі на 10 °С більше ніж максимальне рекомендоване значення tp макс протягом 25 % номінального строку служби.
Особливістю оцінювання відповідності світлодіодних світильників є також те, що при використанні модулів СВД, параметри яких підтверджені щодо вимог [2], на вихідні світлові та колірні параметри, а також випробування на надійність світильників і можуть бути використані результати випробувань модулів СВД.
СВД відрізняються високою яскравістю при малій випромінювальній площі. Це особливо характерно для потужних світло діодів із високою світловою віддачею. Яскраві світлодіодні джерела світла є блискавичними джерелами світла, які створюють зоровий дискомфорт та засліплення, тому для зменшення блискавості в світильниках застосовують захисні кути (екрани) і світлорозсіювальні матеріали, якими перекривають пряму видимість випромінювальної поверхні СВД у полі зору спостерігача. Вимоги до обмеження блискав ості для СВД світильників відрізняються від вимог для інших джерел світла і це одна з особливостей цих світильників.
У роботі також наведені вимоги до обмеження яскравості світлодіодних світильників різного призначення, деякі особливості вимірювання світлових та колірних параметрів СВД згідно з рекомендаціями [4] та оцінювання ризику небезпечності синього світла світло діодів згідно з [5].

Список використаних джерел: 1. Характеристики світильників функціональні. Частина 2-1. Особливі вимоги до світильників зі світловипромінюючими діодами : ДСТУ-П ІЕС/PAS 62722-2-1:2014. - [Чинний від 01-07-2015]. — К. : Мінекономрозвитку України, 2015. — 25 с. — (Національні стандарти України). 2. Модулі світлодіодні загального освітлення. Вимоги до характеристик : ДСТУ-П ІЕС/PAS 62717:2014. - [Чинний від 01-07-2015]. — К. : Мінекономрозвитку України, 2015. — 60 с. — (Національні стандарти України). 3. Характеристики світильників функціональні. Частина 1. Загальні вимоги : ДСТУ-П ІЕС/PAS 62722-1:2014. – [Чинний від 01-07-2015]. — К. : Мінекономрозвитку України, 2015. — 20 с. — (Національні стандарти України). 4. Measurement of LEDs : СІЕ 127:2007 (Діоди світловипромінювальні. Вимірювання параметрів). 5. Застосування положень IEC 62471 до джерел світла та світильників стосовно оцінювань небезпечності синього світла : ДСТУ ІЕС TR 62778:201Х. – К. : Мінекономрозвитку України, 2015. — 55 с. — (Національні стандарти України).

Admin
Admin

Кількість повідомлень : 106
Дата реєстрації : 16.03.2015

https://tntforum.ukraine7.com

Повернутися до початку Перейти донизу

Повернутися до початку

- Схожі теми

 
Права доступу до цього форуму
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі